خوابگاه بهتر است یا خانه دانشجویی.

یکی از سوالاتی که همواره ذهن دانشجویان را به خود درگیر می‌کند این است که خوابگاه بهتر است یا خانه دانشجویی.

در این نوشته مقایسه‌ای میان این دو انجام داده ایم تا در انتخاب محل اقامت مناسب دوران تحصیل به شما کمک کرده باشیم.

 

هزینه‌ها خوابگاه

در شرایط اقتصادی سخت و دشوار کنونی بدون تردید یک از مهمترین فاکتورها در انتخاب محل زندگی، هزینه‌های آن است.
هزینه و اجاره بهای خوابگاه‌ و پانسیون به شدت کمتر از خانه و آپارتمان اجاره‌ای است.  حتی اگر خانه کوچک و در پایین شهر باشد. ضمناً هزینه بالای ودیعه را هم باید به اجاره اضافه کنیم. همچنین هزینه‌های جاری مانند قبوض برق، گاز و آب نیز در منزل اجاره‌ای بر عهده خود دانشجو خواهد‌ بود در حالی که در خوابگاه این هزینه ها توسط مدیریت پرداخت می‌شود.
این را هم به یاد داشته باشید که برای زندگی در یک خانه یا آپارتمان باید لوازم منزل مانند یخچال، اجاق گاز، فرش، تخت خواب و … را خودتان خریداری نمایید. در خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران تمامی این لوازم محیا است و تنها تهیه لوازم شخصی بر عهده خود دانشجو است.

 

حریم شخصی

برخی معتقدند حریم خصوصی و شخصی در خانه دانشجویی وضعیت بهتری نسبت به خوابگاه دانشجویی دارد. البته این اتفاق به تعداد هم‌ خانه‌ای‌ها و داشتن اتاق مجزا بستگی دارد. در خوابگاه نیز با انتخاب هم اتاقی‌های متناسب با شخصیت خودتان تا حدودی حریم خصوصی شما حفظ خواهد شد.
به طور کلی می‌توان گفت همان طور که در خانه خودتان بسیاری از موارد میان شما و اعضای خانواده مشترک است. و حریم شخصی بخش کوچکی را شامل می‌شود، در خوابگاه و خانه مستقل دانشجویی نیز شرایط مشابه است.
قوانین خوابگاه
خوابگاه‌ها دارای قوانینی همچون محدودیت ورود و خروج، خاموشی در ساعات اولیه شب و … هستند که در خانه مستقل خبری از این قوانین نیست. قوانین و مقررات در خوابگاه‌های دولتی بسیار سختگیرانه است اما در خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران این قوانین منعطف‌تر می‌باشد. در هر صورت وجود و رعایت این قوانین برای حفظ امنیت و آسایش شما و سایر ساکنین خوابگاه دانشجویی ضروری است.

 

موقعین مکانی خوابگاه

خوابگاه‌ها معمولاً یا در نزدیکی دانشگاه و یا در جایی که دسترسی آسان به مترو و اتوبوس برای سهولت رفت و آمد دانشجویان ساخته می‌شوند. ضمن اینکه در نزدیکی خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران امکاناتی از جمله پارک، سوپرمارکت، آرایشگاه، فروشگاه لوازم بهداشتی و پوشاک وجود دارد.
اما برای یافتن منزل اجاره‌ای مناسب ممکن است مجبور شوید به محله‌هایی با دسترسی سخت بروید. خانه‌های نزدیک به دانشگاه و یا خطوط مترو اجاره بهای بیشتری می‌طلبد.

 

مسئولیت امور

شاید بعد از مسایل مالی مهمترین تفاوت میان خوابگاه دانشجویی و خانه یا آپارتمان میزان مسئولیت‌هایی که بر عهده دانشجو است باشد.
در خوابگاه دانشجویی مسئولیت نظافت مشاعات و تعمیر لوازم برعهده مدیریت و پرسنل خوابگاه می‌باشد. بنابراین دانشجویان زمان کافی برای رسیدگی به امور درسی و یا استراحت و تفریح خود خواهند داشت.
حال تصور کنید در خانه دانشجویی یخچال خراب شود. شما مجبور می‌شوید زمان زیادی را صرف یافتن تعمیرکار خوب و سپس انتقال یخچال خراب به نزد تعمیرکار کنید. ضمن اینکه هزینه‌های تعمیر نیز بر عهده خود شما خوهد بود مجبور خواهید شد چند روزی را هم بدون یخچال سپری کنید.
حال با توجه به مطالب گفته شده و مضایا و معایب خوابگاه و خانه مستقل، به نظرتان کدامیک برای شما مناسب‌تر است؟ خوابگاه بهتر است یا خانه دانشجویی ؟

اهمیت و رعایت بهداشت خوابگاه دخترانه یکی از مهمترین نکاتی است که برای دانشجویان و البته خانواده‌های آنان مورد توجه قرار می‌گیرد. اگرچه شرایط بهداشتی در خوابگاه دخترانه بسیار مطلوب‌تر از خوابگاه پسرانه است اما لازم است ساکنین خوابگاه دخترانه به توصیه های بهداشتی توجه داشته باشند.

مدیران خوابگاه دخترانه دانشجویی میرزای شیرازی امیدواریم با رعایت بهداشت خوابگاه دخترانه ، شما ”پیام آوران بهداشت در خوابگاههای دانشجویی“روزهایی شاد و به دور از بیماری را در کنار یکدیگر تجربه کنید. با رعایت بهداشت خوابگاهها در امر حفظ و ارتقاء سطح سلامتی جامعه دانشجویی موفق باشید.

ما در تمام طول سال باز هستیم جهت خدمت به شما. برای رزروکردن در اسرع وقت با ما تماس بگیرید.

راههای تماس ۸۸۸۴۶۱۱۶ – ۸۸۸۴۱۲۸۷  khabemandorm@gmail.com