زندگی دانشجویی در خوابگاه دوره‌ای جدید و متفاوت از زندگی در کنار خانواده و دوران دبیرستان است. اگرچه زندگی دور از خانواده و در کنار چهره‌های جدید  می‌توان با هماهنگ شدن با این سبک زندگی از آن لذت برد و چیزهای زیادی از آن یاد گرفت.

تماس با خانواده

تماس تلفنی با خانواده و پر کردن اوقات فراقت با دوستان تازخ و یا کارهایی مانند مطالعه غیر درسی و ورزش کردن این زندگدی اجتماعی جدید را مفرح خواهد کرد. خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران با امکاناتی مانند اینترنت پرسرعت وایرلس برای تماس و ارتباط با دوستان و خانواده و حیاط و بالکن دلباز و سالن مطالعه و … برای وقت گذرانی و مطالعه ، به عادت به زندگی خوابگاهی به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

نه می‌توان گفت اجتماعی‌زیستن به هر شکل و در هر شرایطی مطلوب و دارای ارزش مثبت است، و نه می‌توان گفت اعتزال و گریز از دیگران همیشه و در همه شرایط پسندیده است. هر یک از این دو در شرایط خاص خود، مرغوبیت می‌یابد.

زندگی اجتماعی

مهارت‌های زندگی اجتماعی به گروه بزرگی از مهارت‌های اجتماعی، روانی، ارتباطی و میان‌فردی اطلاق می‌شوند که به افراد کمک می‌کنند تصمیم‌های خود را آگاهانه اتخاذ، به‌طور مؤثر ارتباط برقرار کنند و مهارت‌های مقابله‌ای و مدیریت شخصی خود را گسترش دهند (قاسم‌آبادی و خانی، 1373). این مهارت‌ها مجموعه‌ای از توانایی‌هایی هستند که به فرد امکان می‌دهد نسبت به سایر انسان‌ها، جامعه، فرهنگ و محیط خود، مثبت و سازگارانه عمل کند (سهرابی و همکاران، 1390). سازمان بهداشت جهانی، مهارت‌های زندگی اجتماعی را شامل توانایی تصمیم‌گیری، حل مسأله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، خودآگاهی، همدلی، روابط میان‌فردی و مقابله با هیجان‌های توصیف می‌کند (سازمان بهداشت جهانی، 1380). در زندگی اجتماعی دانشجویان نیز این مهارت‌ها در قالب شخصی و اجتماعی تقسیم‌بندی می‌شود و‌ دانشجویان با یادگیری آن‌ها خواهند توانست ‌دربارۀ خود، انسان‌های دیگر و کل اجتماع به‌طور مؤثرتر و شایسته‌تری عمل کنند (امیری برمکوهی، 1388). ازجمله زمینه‌های زندگی اجتماعی دانشجویان، که از میزان و کیفیت مهار‌ت‌های زندگی اجتماعی، تأثیر مستقیم می‌پذیرد، حوزه‌های مربوط به مشارکت سیاسی دانشجویان است که خود به درجه و میزان مطلوبیت آموزش‌های سیاسی دانشجویان بستگی دارد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های زندگی در خوابگاه و پانسیون ، زندگی اجتماعی است. اگر تاکنون اتاق خواب خود را با کسی شریط نبوده‌اید اکنون وقت آن رسیده که چند هم اتاقی داشته باشید و خیلی کم پیش می‌آید در اتاق تنها شوید. پس بهتر است روابط اجتماعی خوب و مسالمت آمیزی با هم اتاقی‌ها ایجاد کنید.

 • زندگی دانشجویی در خوابگاه نیازمند گذشت ، صبر و شکیبایی در کنار روابط صمیمانه میان هم اتاقی‌ها است. شما هر روز هم اتاقی‌های خود را می‌بینید و در کنار آن‌ها زندگی می‌کنید؛ بنابر این اگر با آن‌ها روابط خوبی نداشته باشید بیش از همه خودتان ضرر خواهید کرد.
 • کارهایی مانند کمک کردن به یکدیگر در کارهای شخصی ، نظافت اتاق و آشپزی با کمک هم ، درس خواندن گروهی و همدلی در مشکلات و ناراحتی‌ها به ایجاد روابط اجتماعی قوی ، خوب و مسالمت آمیز کمک خواهد کرد.
 • مهارت‌های ارتباط موثر با هم‌اتاقی، زندگی شاد در خوابگاه ارتباط با آدمها همیشه ساده نیست، در واقع بعضی وقت ها ارتباط می تونه بقدری بغرنج بشه که به ناراحتی و افسرگی ختم بشه، و بعضی از ما بدلیل شغلی که داریم روزانه با این مساله در ارتباط هستیم، وارد ارتباط میشیم، به پیچیدگی بر میخوریم و درنهایت میریم دنبال رولت روسی. ۳ تا از مهارت های اجتماعی که بنظرم نیاز هست همه یاد بگیرن. گوش بدین تا یاد بگیرین، نه برای اینکه پاسخ بدین–علایق مشترک رو پیدا کنین–مباحثه کنین نه مشاجره
 • حریم شخصی سالم را در بلاگهای قبل مطالعه فرمایید.
 • پذیرش دیگران و انطباق‌پذیری با هدف آموزش مهارت‌های مرتبط با زندگی خوابگاهی.خوابگاه دخترانه دانشجویی یک مکان جدید برای آشنایی با انواع قومیت‌ها و ملیت‌ها است، علایق و سلایق متفاوت همه‌ی گروه‌ها، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های مختلف را در اختیار شما می‌گذارد
 • نکته دیگر این است که داشتن روابط دوستانه و صمیمانه با سرپرست و مسئول خوابگاه نیز می‌تواند حس بهتری به شما بدهد.

 پیشنهاد دیگر خوابگاه دخترانه دانشجوییمیرزای شیرازی

 1.  مصرف دخانیات در خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران ممنوع می‌باشد و توصیه می‌شود برای حفظ سلامت خودتان از آن دوری کنید.
 2. نحوه درس خواندن در دانشگاه با توجه به سوالات مفهومی به جای سوالات تستی دوران کنکور و عدم نظارت والدین بر امور درسی ، گاه دانشجویان را دچار سردرگمی می‌کند. بهتر است در خواندن مفهومی را بیاموزید. کلاس‌های مشترک با هم اتاقی‌ها و درس خواندن گروهی می‌تواند کمک فراوانی به یاد گیری بهتر مفاهیم دروس بکند
 3. همه‌ی ما از نظر روانی نیامند تنهایی هستیم. می‌توانید این نیاز را در محوطه و حیاط خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران و یا پارکی که در نزدیکی خوابگاه قرار دارد تجربه کنید.
 4. هنر اکسیر تکامل، تحول، تحرک، ترقی و بالندگی و تعالی و سازندگی اجتماع انسانی است که در طول تاریخ وقتی که جماعتی گرد هم جمع می‌شدند و اجتماعی را شکل می‌دادند دست به هنر آفرینی می‌زدند تا بتوانند بر اثر تعامل هنر و اندیشه و روح بشری روند تکامل جامعه را تسریع کنند؛ بنابراین هنر اساسی‌ترین نقش را در حرکت تحولات تاریخ انسان داشته است.
 5. طبق مطالعات پیشین افرادی که زندگی اجتماعی فعال تری دارند، هم سالم ترند و هم طول عمر بیشتری دارند. مطالعات کوهن این نظریه را کامل تر می کند و به این موضوع اشاره می کند که تعداد روابط اجتماعی افراد به تنهایی مهم نمی باشد بلکه تنوع این روابط است که مهم است.

ارزش گذاری درباره اجتماعی زیستن تابع عوامل و انگیزه‌هایی است که انسان را به برگزیدن این شیوه زندگی برمی‌انگیزاند. مشوق برخی، تنها برآوردن نیازهای مادی و دستیابی به رفاه هر چه بیشتر است و برخی به تکامل معنوی خویش می‌اندیشند و رویکردشان به اجتماع از آن رو است که می‌دانند بسیاری از فضایل انسانی در اجتماع به فعلیت می‌رسد. از این رو است که تعیین ارزش اخلاقی نفس زندگی اجتماعی چندان آسان نیست و باید تاثیر عوامل و انگیزه‌های گوناگونی در آن را بررسی نمود و در این زمینه مهم‌ترین عامل ارزش‌گذاری نیت و انگیزه انسان است.

 

مدیران خوابگاه دخترانه دانشجویی میرزای شیرازی امیدواریم امیدواریم روزهای خوب و خوشی را در آغاز سال تحصیلی جدید و زندگی دانشجویی در خوابگاه دخترانه میرزای شیرازی تهران تجربه کنید.

ما در تمام طول سال باز هستیم جهت خدمت به شما. برای رزروکردن در اسرع وقت با ما تماس بگیرید.

راههای تماس ۸۸۸۴۶۱۱۶ – ۸۸۸۴۱۲۸۷  khabemandorm@gmail.com